facebook

Weekend na Mazurach, Domki letniskowe

Reklama

3-pokojowy apartament przy Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Kategoriaapartamenty
Powiatpiski
MiastoOrzysz
AdresOgródek 5
Tel.87 423 7426 lub 530 540 930
E-mailmuzeumkajki@wp.pl
Strona wwwwww.michalkajka.pl
Strona na Facebookuhttps://www.facebook.com/muzeumkajki?fref=ts
CenyOd: 200 zł  -  Do: 200 zł
Cel wyjazduWyjazd rodzinny
Wyjazd ze znajomymi
Tylko we dwoje
Odpoczynek
W poszukiwaniu przygód
Aktywny wypoczynek
Wyposażenie
- termin wolny
- termin zajęty

Zdjęcia obiektu

Lokalizacja

Opis

Muzeum Michała Kajki oferuje wynajem trzypokojowego apartamentu z kuchnią i łazienką. Zapraszamy do mazurskiej samotni.

Ogródek to mała, położona na uboczu wieś w powiecie piskim, oddalona o dwa kilometry od kościoła parafialnego w Klusach, o piętnaście kilometrów od Orzysza i o dwadzieścia kilometrów od Ełku, nad jeziorami Kraksztyn i Druglin Duży. Jej początki sięgają piętnastego wieku. W miejscowości tej żył i tworzył wybitny poeta mazurski Michał Kajka (ur. 27 IX 1858r. w Skomacku– zm. 22 IX 1940r. w Orzyszu). Mieszkał w niej od 1884 roku wraz z żoną Wilhelminą z domu Karaś (1857–1937) i dwoma synami: Gustawem (1891 – 1945)i Adolfem (1901-1988). W Ogródku zbudował dom. Od 1968 roku mieści się w nim muzeum poety.
Od 2000 roku jest ono oddziałem Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, które podlega Starostwu Powiatowemu w Piszu. W latach 2011–2014 przeprowadzono remont kapitalny zarówno domu, jak i obiektu gospodarczego, unowocześniając oba budynki i przysposabiając do pełnienia muzealnych funkcji.
Na parterze dawnego domu urządzono ekspozycję biograficzno-literacką o życiu i twórczości jego pierwszego gospodarza.
Michał Kajka ukazany jest na wystawie na tle skomplikowanej historii „ziem pruskich” (od wieków średnich do połowy XX wieku). Dzieje Prus oddziaływały na życie i działalność społeczną oraz literacką mazurskiego twórcy. Kajka ukazany jest także wśród innych krzewicieli języka ojczystego i organizatorów polskiego życia literackiego na Mazurach – wydawców, redaktorów, pisarzy ludowych – z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Jest jednak obecny przede wszystkim jako poeta (także autor opowiastek, bajek, artykułów) i osoba nierozłącznie z książką związana. Podkreślają to zgromadzone na wystawie liczne faksymilia rękopisów i powojenne wydania utworów oraz opracowania o życiu i twórczości Kajki. Pokazane są także oryginalne egzemplarze i okładki książek z biblioteki, którą prowadził w swoim domu. Michał Kajka utrzymywał się jako cieśla i murarz, troszczył się o rodzinę. Opowieść o takim autorze "Tęskności za ojczystą mową" też pojawia się na wystawie. Bogaty dorobek literacki, głębia refleksji narodowej, społecznej i religijnej oraz walory artystyczne wierszy sprawiły, że Michał Kajka należy do najwybitniejszych mazurskich twórców literatury. Był poetą samorodnym, mimo to posiadał dużą świadomość i kulturę literacką. Jak żaden z mu współczesnych literatów wyraził bóle i niepokoje ludności mazurskiej, choć „jego droga do polskości i narodowej świadomości była długa i zawiła”. Doczekał się pośmiertnej sławy i licznych dowodów pamięci.
Jest nim także Muzeum w Ogródku, w którego progach witamy mazurskim zawołaniem: Zitojta | Witajcie!